MALE DIRENNA AWARD WINNERS 

2021  Zeke Mayo, Lawrence

         Mark Mitchell, Bishop Miege

2020  Tamar Bates, Piper

2019  Christian Braun, Blue Valley Northwest 

2018  Ochai Agbaji, Oak Park

2017  Jacob Gilyard, Barstow

2016  Jeriah Horne, Barstow

         Blake Spellman, Lee's Summit

2015  Kevin Puryear, Blue Springs

2014  Clayton Custer, Blue Valley Northwest

2013  Semi Ojeleye, Ottawa

2012  Benny Parker, Sumner Academy

2011  Tyler Kalinoski, Olathe East

2010  Daylen Robinson, Northeast

2009  Alec Burks, Grandview

2008  Marcus Denmon, Hogan Prep

2007  Connor Teahan, Rockhurst

2006  Isaac Miles, Bishop Miege

2005  Marcus Walker, O'Hara

2004  Marcus Walker, O'Hara

2003  Quinton Day, Paseo

 

2002  Quinton Day, Paseo

 

2001  Wayne Simien, Leavenworth

 

2000  Matt Frieje, Shawnee Mission West

1999  Kareem Rush, Pembroke Hill

 

1998  JaRon Rush, Pembroke Hill

         Victor Washington, Wyandotte

 

1997  JaRon Rush, Pembroke Hill

 

1996  JaRon Rush, Pembroke Hill 

1995  Derek Hood, Central

1994  Eric Bowie, Raytown South

1993  Vinson Smith, Schlagle

1992  Chad Elston, Shawnee Mission West

1991  Greg Gurley, Shawnee Mission South

1990  Jevon Crudup, Raytown South

1989  Chad Heller, Rockhurst

1988  Anthony Peeler, Paseo

1987  John Cooper, Rockhurst

1986  Harold Mitchum, Rockhurst

1985  Tim Honeycutt, Raytown South

1984  Barry Bailey, Central

1983  Shawn Case, Van Horn

1982  Calvin Thompson, Wyandotte

1981  Steve Harris, Blue Springs

1980  Russ Morman, William Chrisman

1979  Jon Sundvold, Blue Springs

1978  Michael Coleman, Central

1977  John Crawford, Northeast

1976  Mick & Rick Allison, Center

1975  Steve Schall, Raytown South

1974  Clay Johnson, Manual

1973  Mike Goodpaster, William Chrisman

1972  Walter Johnson, Lincoln

1971  Felix Jermain, Manual

1970  Kevin Wall, Rokhurst

1969  Martinez Denmon, Lincoln

1968  Kent Scott, Raytown South

1967  John Stacy, Bishop Hogan

1966  John Stacy, Bishop Hogan

1965  Bruce Sloan, Center

1964  Warren Armstrong, Central

1963  Bob Bauers, Rockhurst

1962  Larry Norris, Southeast

1961  Don Dee, Lillis

1960  John Cunneen, Redemptorist

1959  Jim Whipple, Van Horn

1958  Jackie Gilbert, Lincoln

1957  John Hickman,  Central

1956  Jim Hoffman, Northeast

1955  Roger Wendell,  East