GKCBCA.gif
Eddie Ryan Award

PAST RECIPIENTS

Boys Team Coaches

2021  Max Sollars, Van Horn

          Ryan Phifer, Blue Valley North

2020  No award given

2019  Reggie Morris, Grandview

2018  Rob Heitman, Bishop Hogan

2017  Michael Schieber, Lee's Summit West

2016  Mike Bennett, Mill Valley

2015  Jimmy Cain, Blue Springs South

2014  Rod Briggs, Lansing

2013  Ed Fritz, Blue Valley Northwest

2012  Mike McBride, Basehor Linwood

2011  Dan Parra, Sumner Academy

2010  Gary Belcher, Kearney

          Rick Zych, Bishop Miege

2009  Randy Farris, Grandview

2008  Mark Scanlon, Raytown

2007  Roger Stirtz, Liberty

2006  Kevin Nichols, Cameron

2005 Todd Magwire, O'Hara

2004  John McFall, Olathe South

2003  Bud Lathrop, Raytown South

2002  Rick O'Neil, Spring Hill

2001  Rick Zych, Bishop Miege

2000  Larry Hogan, Leavenworth

          Chuck Minor, Schlagle

1999  Rick Allison, Pembroke Hill

1998  Mark Nusbaum, Liberty

1997  Todd Magwire, Bishop Hogan

1996  Don Bechard, Gardner Edgerton

1995  Fritz Gabler, Barstow

1994  Jack Bush, Central

1993  Chuck Minor, Schlagle

1992  John McFall, Olathe South

1991  Tom Colwell, Blue Valley North

1990  Bud Lathrop, Raytown South

          Paul Sexton, Shawnee Mission South

1989  Doug Bruce, Rockhurst

1988  Glen McDonald, Lee's Summit

1987  Doug Bruce, Rockhurst

1986  Phil Seifert, Pembroke Hill

1985  Harold Browning, Lathrop

1984  Randy Springs, Wyandotte

1983  Vic Mitchell, Van Horn

1982  Randy Springs, Wyandotte

1981  Gil Hanlin, Blue Springs

1980  Warren Landess, William Chrisman

1979  Jack Bush, Central

1978  Jack Bush, Central

1977  Bud Lathrop, Raytown South

1976  Max Hayes, Center

1975  Tom Goddard

1974  Jack Bush, Central

1973  Bill Madison, Manual

1972  Bud Lathrop,  Raytown South

1971  Bill Madison, Manual

1970  Bud Lathrop, Raytown South

1969  Roy Flook, Sumner Academy

1968  Bud Lathrop, Raytown South

1967  Walt Shublom, Wyandotte

1966  Jim Wilkinson, Central

Girls Team Coaches

2021  Terry English, Bishop Miege

2020  No award given 

2019  Jeff Lacy, North Kansas City

2018  Rick Hetzel, St. Thomas Aquinas

2017  Bob Fenzel, St. Pius X

2016  Brett Goodwin, St. Joseph Benton

2015  Terry English, Bishop Miege

2014  Tricia Lillygren, Lee's Summit North

2013  Rick Hetzel, St. Thomas Aquinas

2012  Joel Branstrom, Olathe Northwest

          Andrew Unrein, Blue Valley

2011  Rick Hetzel, St. Thomas Aquinas

2010  Steve Ingram, Olathe South

2009  Chris Stubbs, Platte County

2008  Kristin Mallory, Lawrence

2007  Brad Oyler, Liberty

2006  Ron Millard, Shawnee Mission South

2005  Ann Fritz, Blue Valley North

           Mark Spigarelli, Pembroke Hill

2004  Rick Hetzel, St. Thomas Aquinas

          Brian Bubble, Lee's Summit

2003  Terry English, Bishop Miege

2002  Tricia Lillygren, Lee's Summit North

2001  Rick Hetzel, St. Thomas Aquinas

2000  Ann Fritz, Blue Valley North

          Steve Ingram, Olathe South

1999  Mark Spigarelli, Pembroke Hill

1998  Ann Fritz, Blue Valley North

1997  Jim Baker, Liberty

1996  Larry Jansen, Lee's Summit

1995  Mark Spigarelli, Pembroke Hill

          Terry English, Bishop Miege